Ondřej Šmíd
Zpěv při bohoslužbě


Ondřej Šmíd je zpěvák a muzikolog. Studoval zpěv u prof. Jiřího Kotouče a na FF MUNI obory Akademie staré hudby a Hudební věda. Jako kantor a tenorista působí v katedrále sv. Víta a v kostele Nejsv. Salvátora v Praze.

Vystupuje a nahrává zejména se souborem Capella Regia. Představil se např. na festivalech Canto Gregoriano e polifonia (Itálie), Musica Liturgica (Izrael), Pražské Jaro, Festival komorní hudby Český Krumlov (barokní opera), Concentus Moraviae, Píseň našich kořenů (Polsko).

Zajímá se o barokní hudbu zejména 17. stol. Tématem jeho disertace je Alberik Mazák. Věnuje se také dílu Lodovica da Viadany a francouzským mistrům počátku 18. stol. Zajímá se o techniku zpěvu, hudební teorii, nauku raného baroka a zvláště o rétoriku a estetiku, které považuje za klíčové součásti interpretace.

Působí jako místopředseda Společnosti pro starou hudbu a Společnosti pro duchovní hudbu.

O třídě

Záměrem semináře je nabídka aktivního vystupování během kurzů denně v kostele při mši; a provádění duchovní hudby v její autentické funkci. Čas krátké zkoušky a večerní mše je zařazen až po běžné výuce. Hlásit se mohou i účastníci z jiných tříd, kteří si chtějí „jen zazpívat“. Společné zpívání zahájíme při ranní mši ve farním kostele v neděli po příjezdu (Alberik Mazak – Missa Brevis). Společné zpívání směřuje k následující neděli (po skončení kurzů). Na rozloučenou s Valticemi provedeme pětihlasou Missu Super Iam non estis hospites [M221] (Krátké sólové části se rozdělí, aby se zapojili pokud možno všichni. Nácvik a účast na závěrečné mši je jediným pevným bodem programu, abychom předem věděli, s kým můžeme počítat.)

Naopak každodenní účast na mši ve všední dny není závazná, záleží na dohodě. Program ve všední dny se operativně přizpůsobuje. Ve všední dny budeme společně zkoušet a provádět renesanční a barokní moteta a písně. Pokročilí mohou provést vlastní nastudované skladby. K dispozici bude vhodný repertoár pro sóla a menší obsazení, k hlubší individuální práci nad rámec společného času ve třídě. Spolupráce varhaníků, loutnistů i dalších instrumentalistů je samozřejmě vítána.

Kromě Mazakovy pětihlasé mše Missa Super Iam non estis hospites [M221] ze druhé sbírky nacvičíme také moteto Iam non estis hospites [M183] z autorovy první sbírky. Pro ty, kdo to neznají, si dovolím kratičkou muzikologickou přednášku a recenzi: „Je to SUPER“. Proč má mše v názvu super? A proč se mše jmenuje stejně, jako výše zmíněné moteto? Právě protože je to „super“. (Konec přednášky.)

Časový rozvrh: hodina odpoledne (16:45–17:45); repertoár na všední dny cca 15:45–16:45; individuální práce dle domluvy. Mše 18:00–18:45.

Navrhovaný repertoár

3. 7. Alberik Mazak – Missa Brevis [M222] (Zkouška v sobotu 2. 7. v 17 h ve třídě ZŠ)
10. 7. Alberik Mazak – Missa Super Iam non estis hospites [M221]

Požadovaná úroveň studentů

Všechny úrovně

Maximální počet studentů

Neomezeně

Vyučovací jazyky

česky, anglicky