- Assunta Fanuli
- Barbora Kabátková
- Beatriz Lafont
- Brian Wright
- Bruno Benne
- Corina Marti
- Eva Káčerková
- Gábor Prehoffer
- Irmtraud Hubatschek
- Jana Semerádová
- Julie Braná
- Jürgen Banholzer
- Kateřina Klementová
- Lorenzo Charoy
- Luise Haugk
- Lukáš Vendl
- Magdalena Malá
- Marek Špelina
- Marek Štryncl
- Margot Oitzinger
- Michael Brüssing
- Ondřej Šmíd
- Ondřej Tichý
- Peter Holtslag
- Peter Kooij
- Robert Hugo
- Shalev Ad-El
- Veronika Svačinová
Ondřej Šmíd
Zpěv při bohoslužběOndřej Šmíd je zpěvák a muzikolog. Studoval zpěv u prof. Jiřího Kotouče a na FF MUNI obory Akademie staré hudby a Hudební věda. Jako kantor a tenorista působí v katedrále sv. Víta a v kostele Nejsv. Salvátora v Praze.
Vystupuje a nahrává zejména se souborem Capella Regia. Představil se např. na festivalech Canto Gregoriano e polifonia (Itálie), Musica Liturgica (Izrael), Pražské Jaro, Festival komorní hudby Český Krumlov (barokní opera), Concentus Moraviae, Píseň našich kořenů (Polsko).
Zajímá se o barokní hudbu zejména 17. stol. Tématem jeho disertace je Alberik Mazák. Věnuje se také dílu Lodovica da Viadany a francouzským mistrům počátku 18. stol. Zajímá se o techniku zpěvu, hudební teorii, nauku raného baroka a zvláště o rétoriku a estetiku, které považuje za klíčové součásti interpretace.
Působí jako místopředseda Společnosti pro starou hudbu a Společnosti pro duchovní hudbu.
O třídě
Hlavním výstupem práce třídy je společný hudební doprovod mše ve farním kostele v neděli dopoledne na samotný závěr kurzů. Tento rok provedeme mši významného českého skladatele Jiřího Melcelia, jehož výročí 400 let od narození si připomínáme. Záměrem semináře je rovněž nabídka možnosti aktivního vystupování denně během kurzů v kostele při mši a provádění duchovní hudby v její autentické funkci.
Hlásit se mohou i účastníci z jiných tříd, kteří si chtějí „jen zazpívat“. Každodenní účast na mši a na zkoušce není závazná, zaleží na dohodě. Čas krátké zkoušky a večerní mše nekoliduje, je zařazen až po běžné výuce. Program se operativně přizpůsobuje zájmu. Ve všední dny budeme společně zkoušet a provádět renesanční a barokní moteta a vícehlasé písně. Pokročilí mohou provést vlastní nastudované skladby. K dispozici bude notový materiál vhodný pro sóla a menší obsazení, k hlubší individuální práci nad rámec společného času ve třídě. Spolupráce varhaníků, loutnistů i dalších instrumentalistů je samozřejmě vítána.
Nácvik a účast na závěrečné mši je jediným pevným bodem programu, abychom předem věděli, s kým můžeme počítat.
Časový rozvrh:
15:45–16:45 repertoár na všední dny
16:45–17:45 Melcelius, společný program na neděli
18:00–18:45 zpěv při mši (v pátek, na Cyrila a Metoděje v 9:00)
14:00–15:30 individuální práce dle domluvy
Navrhovaný repertoár
Jiří Melcelius (*400 let) – Miassa absque Nomine
Program vystoupení:
Ne 7. 7., 10h – Jiří Melcelius (*400 let) – Miassa absque Nomine
Ne 30. 6., 10h – Albericus Mazak – Missa Brevis [M222]
(Zkouška v sobotu 29. 6. v 17 h na Vinařské č. 11)