Jürgen Banholzer
Sólový zpěv a vokální ansámbly


Jürgen Banholzer studoval hru na varhany soukromě u Jamese Davida Christieho v Bostonu (USA), u Ludgera Lohmanna na Musikhochschule ve Stuttgartu (stipendium Studienstiftung des Deutschen Volkes) a u Jeana Boyera na Conservatoire National Supérieur de Musique v Lyonu. Dále studoval zpěv na Schola Cantorum v Basileji a později získal doktorát z muzikologie na univerzitě v Mohuči (“Harmony, Form, Poetic Content: Studies on Sonatas by Liszt’s Pupils Reubke, Draeseke and Viole”).

Jako varhaník vystupoval na recitálech v Německu, Rakousku, Itálii, Francii, Polsku a Švýcarsku. Jeho hlavním zájmem jsou varhanní hudba a varhany 17. a 18. století. V roce 2021 vyšlo v nakladatelství frabernardo CD “O güldnes Licht”, nahrané na Hus-Schnitgerovy varhany ve Stade. V roce 2022 připravil hudebně-literární program na základě biblických sonát Johanna Kuhnaua (“Tedy nejsi bůh, kterého jsem stvořil ze svých slz”), který uvedl na historických varhanách ve Waltershausenu, Altenburgu a Schloß Burgku společně s herečkou Johannou Krumstroh. Jako hráč continua na cembalo a varhany je již řadu let spojen se souborem Johann Rosenmüller Ensemble a hostuje v souborech Freiburger Barockorchester, Musica fiata, Balthasar-Neumann-Ensemble, L’Arpa festante, La Dolcezza nebo Stefan Temmingh & Ensemble.

Spolu s rakouskou cimbalistkou Margit Übellackerovou založil soubor La Gioia Armonica, který pod jeho vedením realizoval světové premiéry dosud nepublikovaných nahrávek děl Antonia Caldary, Johanna Georga Reuttera, Giambattisty Martiniho a Antonia Sacchiniho ve spolupráci s labely CPO, Ramée a s Rádiem Brémy. Kritika se o těchto CD vyjádřila následovně: “(Early Music) ; “brilantní interpretace” (Goldberg); “úchvatně krásné” (BBC Music Magazine). Od té doby byl soubor pozván na festivaly jako Händelfestspiele Halle, Itinérarie Baroque Tona Koopmana, Dordrecht Bachfestival, Tallinn Bachfestival, Timisoara Early Music Festival, Bagnacavallo Classica, Bruchsaler Schloßfestspiele nebo Mitteldeutsche Heinrich-Schütz-Tage.

Od roku 2017 vyučuje Jürgen Banholzer na Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích (Česká republika). Vyučoval také na katedře muzikologie Univerzity v Mohuči.

Do roku 2010 vystupoval Jürgen Banholzer jako kontratenorový sólista na koncertech, v rozhlasovém vysílání a na CD nahrávkách pod vedením dirigentů, jako jsou Thomas Hengelbrock, Ivor Bolton, Harry Christophers a Jean-Claude Malgoire. S velkým ohlasem vyšla jeho nahrávka sólových kantát Antonia Caldary. Jako ansámblový zpěvák spolupracoval se soubory, jako jsou Huelgas Ensemble, Johann Rosenmüller Ensemble, Balthasar-Neumann-Chor a Amsterdamský barokní sbor.

Další informace o lektorovi můžete najít na

www.la-gioia-armonica.de

O třídě

V letošním roce se mohou do mé třídy přihlásit tři skupiny zájemců: 1. sólový zpěv, 2. vokální komorní hudba pro předem sestavené soubory a 3. vokální komorní hudba pro zpěváky, kteří si chtějí najít partnery pro komorní hudbu ve Valticích.

SÓLOVÝ ZPĚV:
Individuální lekce zaměřené na konkrétní repertoár (italský nebo německý repertoár 17. a 18. století; anglická hudba – Dowland a další skladatelé loutnových písní, Purcell, Händel). Prosím, pošlete mi do poloviny června seznam skladeb, které byste chtěli studovat, na následující adresu: registrace@early-music.cz.

VOKÁLNÍ KOMORNÍ HUDBA (S INSTRUMENTY NEBO BEZ):
Tento kurz je určen skupinám zpěváků, případně zpěváků a instrumentalistů, kteří mají zájem pracovat během celého týdne každý den na určitém repertoáru. To může být buď jedno větší dílo (například Buxtehudeho kantáty) nebo několik kratších skladeb pro stejné obsazení zpěváků a nástrojů (možná je libovolná kombinace, např. árie pro soprán, dvoje housle a basso continuo nebo madrigaly pro SSATB). Je důležité, aby byl soubor stabilní od prvního dne a aby se snažil zkoušet každý den alespoň jednu hodinu, což zajistí dobrý pokrok v ansámblu.

Pro přihlášení by jeden člen skupiny měl přihlásit celou skupinu a uvést počet členů, jejich hlasové/nástrojové složení a zvolený repertoár. Soubory by měly zaslat partitury konkrétních skladeb, které chtějí hrát, včetně rozdělení hlasů/nástrojů, na adresu: registrace@early-music.cz, ideálně do poloviny června.

VOKÁLNÍ KOMORNÍ HUDBA (S NÁSTROJI NEBO BEZ) pro zpěváky hledající komorní partnery ve Valticích:
Pokud nemáte předem sestavený soubor a chcete si najít partnery pro komorní hudbu během pobytu ve Valticích, můžete se přihlásit jako jednotliví zpěváci. Po příjezdu do Valtic začneme pracovat na repertoáru, který si přejete předvést, a zapojíme vaše nově nalezené partnery do komorní hry. Repertoár si můžete vybrat podobně jako v bodě (2). Pokud byste chtěli vystupovat společně s dalšími zpěváky, můžete mi poslat ukázku vašeho hlasu ve formě mp3 nahrávky pořízené mobilním telefonem, která ukazuje váš komfortní hlasový rozsah. Na základě obdržených nahrávek můžeme navrhnout možné kombinace a předem vás kontaktovat. Nicméně, toto není podmínkou.

Požadovaná úroveň studentů

Středně pokročilí, pokročilí a profesionálové

Maximální počet studentů

Sólový zpěv - 7 / Vokální komorní hudba - 3 soubory

Vyučovací jazyky

angličtina, němčina