Evangelina Mascardi
Loutna, theorba


Evangelina Mascardi je považována za jednu z nejvýznamnějších loutnistek na mezinárodní scéně.

Narodila se v Buenos Aires v roce 1977, vystudovala klasickou kytaru a svou koncertní kariéru zahájila jako velmi nadaná mladá sólistka.
V roce 1997 se přestěhovala do Evropy, kde studovala u Hopkinsona Smithe na Schola Cantorum Basiliensis (Basilej, Švýcarsko), kde v roce 2001 získala “Solisten Diplom”.

V posledním desetiletí pravidelně spolupracovala jako pravidelná hráčka s Jordim Savallem (Hespèrion XXI), Marcem Minkowskym (Les Musiciens du Louvre), Andreou Marconem (Venice Baroque Orchestra), Giovannim Antoninim (Giardino Armonico), Chiarou Banchini (415), Simonem Rattlem (Berliner Philarmoniker). S nimi a dalšími soubory se podílela na více než 30 nahrávkách. V současné době se její spolupráce omezuje na Ensemble Zefiro (Alfredo Bernardini) a Monteverdi Choir (Sir John Eliot Gardiner), aby se mohla věnovat především sólovému loutnovému repertoáru.

Kritikou je pravidelně oceňována, vystoupila na řadě festivalů staré hudby, jako jsou Fringe (Barcellona), Concentus (Brno), Resonanzen (Vídeň), Luth et Theorbe (Ženeva), Early Music Festival (Londýn), Musica Antigua Festival (Daroca), Forum Musicum (Breslau) a kytarové festivaly v Madridu, Trevisu, Santanderu, Castell’Arquatu, Pordenone a Novaře.

Evangelina má na svém kontě čtyři sólová alba, dvě věnovaná Johannu Sebastianu Bachovi a Sylviu Leopoldu Weissovi (ORF-Alte Musik, Rakousko 2003 a 2009), jedno rafinovaným a originálním theorbovým sólům modenského rodáka Bellerofonte Castaldiho (Arcana 2011) a nejnovější, nedávno věnované belgickému loutnistovi a skladateli Laurentu de Saint-Lucovi (Musique en Wallonie 2018).

Evangelina vyučuje loutnu na ISSM “Conservatorio A. Vivaldi” v Alessandrii (Itálie).  Od roku 2020 je  členkou vědecké komise Convegno internazionale di chitarra (Milán) a od roku 2021 členkou direktivní rady Italské loutnové společnosti.

Další informace o lektorovi můžete najít na

www.evangelinamascardi.com