Miloš Valent
Barokní housle


Miloš Valent je absolventem Konzervatoře v Žilině, kde studoval hru na housle u Bohumila Urbana. Ve studiu pokračoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě Bohdana Warchala. Zájem o starou hudbu ho přivedl do souboru Musica aeterna. Své vědomosti v této specializaci si však rozšiřoval i působením v zahraničních souborech staré hudby. V roce 1995 založil vlastní komorní soubor Solamente Naturali jako flexibilní kombinaci umělců různých odborností, kteří se chtěli věnovat prezentaci hudby 17. a 18. století na dobové nástroje. Název souboru „Jen přirozenost“ je synonymem uměleckého kréda Miloše Valenta, jehož podstatným základem v oživování staré hudby je spontánnost, přirozenost, často s jednoduchými prvky, které vycházejí ze schopnosti improvizace a zkušeností v oblasti lidové hudby (Uhrovská zbierka piesní a tancov 1730, Zbierka piesní a tancov Anny Szirmay-Keczer 1720).
Od roku 1993 Miloš Valent pravidelně spolupracuje s prominentním souborem Tragicomedia, od roku 1997 je koncertním mistrem orchestru Teatro Lírico. Díky dlouholetému uměleckému partnerství se Stephenem Stubsem, předním americkým loutnistou a uměleckým ředitelem obou uvedených souborů, vznikly různé projekty pro housle a loutnu. Významná je i jeho spolupráce s brémským ansámblem Fiori Musicali (koncertní mistr), Tirami Su v Londýně, FOG, De Nederlandse Bachvereinigung Utrecht, Bach Consort Wien, Concerto Copenhagen, Musicalische Compagney Berlin a českým souborem Musica Florea.
Pedagogicky působil na KUG ve Štýrském Hradci, Musik Högskolan v Malmö, Conservatoire de Musique v Ženevě, Hochschule für Kunst v Brémách a na Týnské škole v Praze.
Prominentní hudební vydavatelství ECM vydalo tři CD prezentující interpretaci Miloše Valenta (V. Godár – Mater, Romaria, Teatro Lirico). Se svým souborem Solamente naturali realizoval premiérové CD nahrávky (J. Umstatt – Concerti, Italské koncerty z Podolínce, Sbírka Tabulatura miscellanea, J. L. Bella – Sakrální hudba, J. N. Hummel – Missa Solemnis, opera Mathilde de Guise, Klavírní septeta).
Díky svým kořenům v tradici folklóru a schopnosti improvizace je Miloš Valent považován za všestranného hudebníka (speciální projekty s Bjarte Eike, Holland Baroque Society, Ritornello). Kromě staré hudby se věnuje projektům crossover a spolupracuje s norským jazzovým hudebníkem Jonem Balkem (Siwan).

Maximální počet studentů

8

Vyučovací jazyky

Slovenština, angličtina

Aktivní účastníci – Barokní housle