Jürgen Banholzer
Barokní varhany


Jürgen Banholzer studoval hru na varhany v Bostonu (USA) u Jamese Davida Christie, na Musikhochschule ve Stuttgartu u Ludgera Lohmanna (za podpory stipendia Studienstiftung des Deutschen Volkes) a u Jeana Boyera na Conservatoire National Supérieur de Musique v Lyonu. Zpěv studoval na Schole Cantorum v Basileji, později získal titul PhD v oboru hudební vědy na univerzitě v Mohuči.
Jako varhaník vystupuje v Německu, Rakousku, Francii a Švýcarsku. Největší pozornost věnuje varhanní hudbě a varhanám 17. a 18. století. Jako hráč continua (cembalo, varhany) vystupuje se soubory Johann Rosenmüller Ensemble, Freiburger Barockorchester, Balthasar-Neumann-Ensemble, L’Arpa festante, La Dolcezza, Stefan Temmingh & Ensemble, ad.
Společně s rakouskou hráčkou na cimbál Margit Übellacker založil soubor La Gioia Armonica, který za jeho řízení pořídil první novodobé nahrávky děl Antonia Caldary a Johanna Georga Reuttera u firmy Ramée a stanice Radio Bremen, pochvalně přijaté kritikou (Early Music, Goldberg, BBC Music Magazine).  Soubor vystoupil na festivalech Händelfestspiele Halle, Dordrecht Bachfestival a Mitteldeutsche Heinrich-Schütz-Tage. V červnu 2021 bude u labelu Ramée realizována nejnovější nahrávka ansámblu – “Per il Salterio”.
Do roku 2010 vystupoval Jürgen Banholzer jako kontratenorista na koncertech, natáčel v rozhlasu a na CD, ve spolupráci s dirigenty (Thomas Hengelbrock, Ivor Bolton, Harry Christophers a Jean-Claude Malgoir) a významnými soubory dobových nástrojů (Concerto Köln, Il Seminario Musicale, Das Kleine Konzert, Concerto poetico Zürich, L’arpa festante, L’Orfeo, La Gamba). Jeho nahrávka sólových kantát Antonia Caldary se setkala s velkým ohlasem. Podílel se na operních představeních uvedených na Ludwigsburger Festspiele, Festival de Musique du Haut-Jura, Wiener Festwochen, Feldkirch-Festival Festspielhaus Baden-Baden a v Bayerische Staatsoper / Prinzregententheater. Spolupracoval se soubory Huelgas Ensemble, Johann Rosenmüller Ensemble, Capella Ducale & Musica Fiata, Clemencic Consort, La Fenice, Weser-Renaissance, La Chapelle Rhenane, Balthasar-Neumann-Chor, a Amsterdam Baroque Choir, se kterými vystupoval v Evropě, USA a Číně.
V letech 2004 – 2014 vyučoval Jürgen Banholzer hru bassa continua, hudební analýzu a historické kompoziční techniky na katedře hudební vědy university v Mohuči.

Další informace o lektorovi můžete najít na

www.la-gioia-armonica.de

O třídě

Třída je otevřena pro varhaníky, ale také pro cembalisty a dokonce i klavírsty, kteří si přejí získat zkušenost se způsobem hry na barokní varhany.

Navrhovaný repertoár

Můžete si přivést jakoukoliv hudbu, která je vhodná pro varhany s lomenou oktávou CDEFF#až c3 (d3) na dva manuály a pedál o rozsahu CDEFGAB♭B. Berte v potaz, že ladění varhan je vhodné pro tóniny s “nižším” předznamenáním (= s nízkým počtem posuvek) a tóniny jako As dur, Fis dur nebo Cis dur budou znít velmi drsně.

Lektor prosí studenty, aby nejdéle dva týdny přes zahájením MLŠSH poslali informace o skladbách, na kterých chtějí během kurzu pracovat (registrace@early-music.cz).

Požadovaná úroveň studentů

Středně pokročilí, pokropili a profesionálové

Maximální počet studentů

8

Vyučovací jazyky

angličtina, němčina

Aktivní účastníci – Barokní varhany

    1. Marie Pluhařová
    2. Martin Látal
    3. Jakub Stratílek
    4. Irena Franková