Čeněk Svoboda
Vokální ansámbly


Pochází z Liberce, kde vystudoval Gymnázium F.X. Šaldy. Od roku 2001 vede gymnaziální sbor Cum decore, vedl smíšený sbor Ještěd (2007–2013) a od jara do zimy obdivuje krásy Jizerských hor. Zde také potkal prof. Svatavu Šubrtovou, která se ho laskavě ujala jakožto soukromá učitelka zpěvu. V Praze vystudoval obor Sbormistrovství na Pedagogické fakultě ve třídě Marka Valáška. Mezi lety 2004–2016 zde vedl ansámbl staré hudby Collegium 419. V roce 2015 založil vokální ansámbl I Dilettanti. Jako zpěvák se specializuje na interpretaci staré hudby. Je jedním ze zakládajících členů Collegia vocale 1704, v němž působí dodnes. Spolupracuje se soubory Musica Florea, Collegium Marianum, Dresdner Kammerchor, Doulce memoire a dalšími. V současné době také přednáší na Ped. Fakultě estetiku sborového zpěvu a připravuje pořady pro Český rozhlas 3. Od roku 2019 vede soubor Madrigalion Praga, který se specializuje na madrigaly a vokální polyfonii kolem roku 1600.

Další informace o lektorovi můžete najít na

http://madrigalion.com

O třídě

Náplní třídy bude nácvik a provedení ansámblových skladeb z dob vrcholné renesance a počátku baroka. Budeme pracovat na správné vokální technice, správné artikulaci a interpretaci adekvátní obsahu skladeb a jejich textů. Při obsazení jednotlivých hlasů budeme dbát na stylovou přiměřenost, pokud nám to složení třídy umožní. Ke skladbám dodám i dobový kontext a obecně platné interpretační postupy.

Navrhovaný repertoár

Nabízím skladby Tomáše Luise de Victoria nebo Giovanni Gabrieliho, jsem i připraven provést v menším obsazení madrigaly letošního jubilanta Philippa de Monte, pokud o to bude zájem. Účastníci si mohou přinést i vlastní ansámblový repertoár, ideálně v souladu se zaměřením třídy (z let 1550-1650). Součástí třídy bude také nácvik baletu Claudia Monteverdiho Tirsi e Clori pro závěrečný koncert.

Požadovaná úroveň studentů

Rád bych pracoval se studenty, kteří už mají s ansámbly nějakou zkušenost a prošli nějakým vokálním tréninkem.

Maximální počet studentů

15

Vyučovací jazyky

čeština, angličtina, němčina

Aktivní účastníci – Vokální ansámbly

  1. Zuzana Zaimlová
  2. Markéta Maryášová
  3. Pavla Stratílková
  4. Lenka Harigelová
  5. Zdeněk Krajíček
  6. Jarmila Klokočníková
  7. Jana Jedličková
  8. Ondřej Dobisík
  9. Michaela Prokopcová
  10. Jan Venclík
  11. Claudia Stolte
  12. Samuel Škoviera
  13. Natálie Warhola
  14. Ludmila Zahálková
  15. Vendula Slowikova Segerova
  16. Vladimír Ščigel