Johannes Weiss
Sólový zpěv
Vokálně-instrumentální ansámbly


Zpěvák, dirigent a cembalista zaměřený (nikoliv však výhradně) na hudbu 17. a 18. století. Vedle mezinárodního koncertování a operních angažmá pravidelně spolupracuje s francouzským souborem Akadêmia, spolupořádá Musikfest Eichstätt a vyučuje dobovou interpretaci (např. Musikhochschule Mannheim, Schloss Seehaus masterclasses). Předtím, než se více zaměřil na zpěv, studoval Johannes hru na cembalo a violu da gamba. Mezi lety 2001 a 2005 vyhrál několik soutěží ve hře na oba nástroje (soutěž Biagio-Marini v Neuburgu na Dunaji, Van-Wassenaer-Concours v Haagu) a interpretační soutěž zaměřenou na starou hudbu při Nadaci pro pruské kulturní dědictví v Berlíně.
Johannes Weiss získal inspiraci díky studiu u Hedwig Fassbender, absolvování mistrovských kurzů u Christopha Prégardiena, Ernsta Häfligera, Guillemette Laurens a Thomase Heyera a také jako člen Atelier Lyrique při pařížské opeře. Má za sebou sólové operní role ve Staré opeře ve Frankfurtu, Bavorském zemském divadle, Hesenském státním divadla, Opéra La Monnaie v Bruselu, Národním divadle v Praze, Opéra National v Paříži, Danzig Opera a Opéra Monte-Carlo. Ve své režijní, pedagogické a dirigentské práci se Johannes Weiss snaží jít dál a zkoumá formu a tvar současné hudební interpretace s cílem inspirovat lidi kolem sebe, aby objevili vášeň pro hudbu.

Další informace o lektorovi můžete najít na

http://weiss.alfahosting.org/w/en/

O třídě

Technika zpěvu v kombinaci s živým hudebním přístupem k fantastické hudbě 17. a 18. století. Styl, text, vliv a chápání hudebních struktur jako klíč k standardům jemné interpretace.
Nástroje/ladění:
* cembalo a=415 Hz (barokní ladění)
* varhany nebo cembalo a=440 Hz (středotón)

Navrhovaný repertoár

Skladby ze sbírek “Le Nuove Musiche” nebo “Nuove Musiche e nuova maniera di scriverle” od Giulia Cacciniho, dále Claudio Monteverdi, Jacopo Peri, Barbara Strozzi, Sigismondo D´India, Francesca Caccini, Tarquinio Merula…

a také hudba od skladatelů jako José Marín, Juan Hidalgo, Sebastián Durón, John Dowland, Robert Johnson, Luis de Milán, Luis de Narvaez a dalších.

Požadovaná úroveň studentů

profesionální zpěváci / studenti zpěvu / budoucí studenti zpěvu / pokročilí amatéři

Maximální počet studentů

Zpěv sólo - 8 / Vokálně-instrumentální ansámbly - 4 soubory

Vyučovací jazyky

němčina, angličtina, francouzština, italština

Aktivní účastníci – Sólový zpěv

Aktivní účastníci – Vokálně-instrumentální ansámbly