Ondřej Šindelář
Barokní fagot


Ondřej Šindelář vystudoval Hochschule für Musik ve švýcarské Basileji ve třídě italského fagotisty Sergia Azzoliniho a později pokračoval ve studiích staré hudby a historických nástrojů na Schola Cantorum Basiliensis.

Byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Hrál s festivalovým orchestrem ve švýcarském Verbier, londýnským Philharmonia Orchestra nebo třeba Kremeratou Balticou. Je zakladatelem Belfiato Quintetu, českého komorního dechového souboru, který působí od roku 2005. Mimo koncerty České filharmonie a Belfiato Quintetu ho můžete slyšet hrát i na fagoty z období baroka nebo klasicismu, které ve volných chvílích rád studuje a sbírá.

Vede kurz hry na historické nástroje na JAMU v Brně, pravidelně učí na Letní hobojové a fagotové akademii J. Likina a O. Šindeláře a spolupracuje s hudebním vydavatelstvím Bärenreiter.

O třídě

Letošní ročník fagotové třídy bude primárně věnován repertoáru českého baroka. Prostor však bude dán jakýmkoliv podnětům a skladbám (sólovým i komorním) o které bude zájem. Součástí kurzu bude také výuka hry v continuu. Pro studenty bude k dispozici omezený počet nástrojů k zapůjčení. Předně bude kurz probíhat na barokní nástroje laděné a’=415 Hz, v případě zájmu a odpovídajícího repertoáru však bude možné kurz absolvovat i s klasicistním nástrojem laděným a’=430 Hz. V krajním případě je možné se do kurzu přihlásit i s moderním nástrojem a’=442Hz, přednost však bude dána studentům s historickými nástroji.

Navrhovaný repertoár

F. Jiránek – Koncert pro fagot a orchestr g moll, KapM Jiranek 21
A. Reichenauer – Koncert pro fagot a orchestr F Dur
A. Vivaldi – Koncert pro fagot a orchestr g moll, “Morzin” RV 486
J. F. Fasch – Sonáta pro fagot a basso continuo C Dur, FaWV N:C1

Požadovaná úroveň studentů

Všechny úrovně

Maximální počet studentů

8

Vyučovací jazyky

čeština, angličtina, němčina