Jürgen Banholzer
Sólový zpěv a vokální ansámbly


Jürgen Banholzer studoval hru na varhany soukromě u Jamese Davida Christieho v Bostonu (USA), u Ludgera Lohmanna na Musikhochschule ve Stuttgartu (stipendium Studienstiftung des Deutschen Volkes) a u Jeana Boyera na Conservatoire National Supérieur de Musique v Lyonu. Dále studoval zpěv na Schola Cantorum v Basileji a později získal doktorát z muzikologie na univerzitě v Mohuči.

Jako varhaník vystupoval na recitálech v Německu, Rakousku, Itálii, Francii a Švýcarsku. Jeho hlavním zájmem jsou varhany a varhanní hudba  17. a 18. století. V roce 2021 vyšlo v nakladatelství frabernardo CD “O güldnes Licht”, nahrané na Hus-Schnitgerovy varhany ve Stade (společně s tenoristou Georgem Poplutzem). Jako cembalista a varhaník je již řadu let spojen se souborem Johann Rosenmüller Ensemble a hostuje v souborech jako jsou Freiburger Barockorchester, Balthasar-Neumann-Ensemble, L’Arpa festante, La Dolcezza nebo Stefan Temmingh & Ensemble.

Spolu s rakouskou cimbalistkou Margit Übellackerovou založil soubor La Gioia Armonica, který pod jeho vedením realizoval světové premiéry dosud nepublikovaných nahrávek děl Antonia Caldary, Johanna Georga Reuttera, Giambattisty Martiniho a Antonia Sacchiniho ve spolupráci s labely CPO, Ramée a s Rádiem Brémy. Kritika se o těchto CD vyjádřila následovně: “nádherná škála okouzlujících barev a zajímavých texturních efektů.” (Early Music), “brilantní interpretace” (Goldberg) nebo “dechberoucí krása” (BBC Music Magazine). Od té doby byl soubor pozván na festivaly jako Händelfestspiele Halle, Itinérarie Baroque Tona Koopmana, Dordrecht Bachfestival, Timisoara Early Music Festival, Bagnacavallo Classica nebo Mitteldeutsche Heinrich-Schütz-Tage. V červnu 2021 vyšla u vydavatelství Ramée nejnovější nahrávka souboru “Per il Salterio”. V květnu 2022 vydá Ramée další CD: “Hebenstreit’s Bach”.

Od roku 2017 vyučuje Jürgen Banholzer na Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích (Česká republika). Vyučoval také na katedře muzikologie Univerzity v Mohuči.

Do roku 2010 vystupoval Jürgen Banholzer jako kontratenorový sólista na koncertech, v rozhlasovém vysílání a na CD nahrávkách pod vedením dirigentů jako jsou Thomas Hengelbrock, Ivor Bolton, Harry Christophers a Jean-Claude Malgoire. S velkým ohlasem vyšla jeho nahrávka sólových kantát Antonia Caldary. Jako ansámblový zpěvák spolupracoval se soubory, jako jsou Huelgas Ensemble, Johann Rosenmüller Ensemble, Balthasar-Neumann-Chor a Amsterdamský barokní sbor.

Další informace o lektorovi můžete najít na

www.la-gioia-armonica.de

O třídě

Sólový zpěv – výuka dopoledne
Individuální lekce, práce na specifickém repertoáru (viz níže).

Vokální komorní hudba (s nástroji nebo a capella) – výuka odpoledne
Do tohoto kurzu jsou zvány skupiny zpěváků nebo zpěváků a instrumentalistů, kteří chtějí po celý týden každý den pracovat na určitém repertoáru: buď na jednom větším díle (jako např. Buxtehudeho pozdní kantáty), nebo na několika kratších skladbách pro stejné složení zpěváků a nástrojů (možná je jakákoli kombinace: např. árie pro soprán se dvěma houslemi a continuem, popř. madrigaly pro SSATB). Zúčastnění hudebníci souboru by měli být od prvního dne stálí a soubor bude v ideálním případě pracovat každé odpoledne po dobu jedné hodiny, aby byl zajištěn dobrý pokrok v ansámblovém zpěvu/hře.

Tuto třídu můžete zvolit pouze jako druhou placenou třídu. V případě zájmu uveďte při vyplňování přihlášky název třídy a jména dalších členů souboru do políčka k tomu určenému. Jednotlivci bez konkrétního repertoáru a bez hudebních partnerů nebudou do kurzu přijati.

Po přijetí do kurzu prosíme zúčastněné soubory, aby zaslaly partitury konkrétních skladeb, které by chtěly hrát a jejich rozdělení (tj. kdo bude zpívat a hrát který part) na adresu tutors@early-music.cz, a to pokud možno do poloviny června.

Navrhovaný repertoár

Sólový zpěv:
Italský nebo německý repertoár ze 17. a 18. století, anglická hudba – Dowland nebo jiní skladatelé loutnových písní (Purcell, Händel…)

Vokální komorní hudba (s nástroji nebo a capella)
Přineste jakýkoli italský nebo německý repertoár pro hlasy a nástroje: árie, duety, ansámbly apod. Vítána je jakákoli kombinace. Zpěváci si také mohou vybrat madrigaly nebo moteta, které by chtěli přednést a capella.

Požadovaná úroveň studentů

Středně pokročilí, pokročilí a profesionálové

Maximální počet studentů

Sólový zpěv - 7 / Vokální komorní hudba - 3 soubory

Vyučovací jazyky

angličtina, němčina