Brian Wright
Loutna & romantická kytara


Brian Wright je absolventem londýnské Trinity College of Music; nástrojovou hru studoval u A. Rooleye, A. Kramerové a M. Jesseta, skladbu u A. Gilberta. Jako interpret i lektor koncertoval a působil v USA (hudební centrum při Cornell University), po celé Evropě i na Dálném Východě (Itálie, Španělsko, Belgie, Ukrajina, Čína…). Doma i v cizině pořídil řadu rozhlasových a televizních nahrávek, s J. Griffetem natočil CD původních písní ke hrám W. Shakespeara. Mezi jeho pedagogické zájmy patří sólová renesanční a barokní loutna a hra Dowlanda, Bacha a Weisse na moderní klasickou kytaru. Zajímá se také o hru  kytarové hudby raného 19. století na původní nástroje. Od roku 1992 vyučuje loutnu a romantickou kytaru na Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích a v roce 2003 o svých hudebních aktivitách v ČR natáčel pro Českou televizi. Brian Wright patří mezi nejvýznamnější současné loutnisty/skladatele. Jeho kompozice a aranže zazněly z rukou nejpřednějších loutnistů a kytaristů po celém světě.

Další informace o lektorovi můžete najít na

Brian Wright
Modern Lute Music
The Lute Society

O třídě

Účastníci této třídy budou studovat techniky používané v interpretaci renesančních skladeb pro sólovou loutnu a kytaru pocházejících z Anglie i ostatních evropských zemí, včetně španělské hudby pro vihuelu a repertoáru loutnové písně. Účastníci, kteří si přivezou barokní loutnu, budou studovat skladby předních barokních skladatelů, jako jsou J. S. Bach nebo S. L. Weiss.
Třída je otevřená i hráčům na barokní kytaru. Klasické kytaristy povede lektor k tomu, aby interpretovali hudbu skladatelů 19. století historicky poučeným stylem
Vzhledem k tomu, že je Brian Wright i jedním z předních současných autorů skladeb pro loutnu, rád se seznámí s vlastními aranžmá či skladbami studentů a poskytne k nim zpětnou vazbu.

Navrhovaný repertoár

Loutnová hudba 16.-18. století, skladby pro kytaru 19. století.
Studenti budou mít možnost hrát komorní hudbu (dueta, tria a kvartety) a náplní práce ve třídě bude i problematika doprovodů zpěváků jak s číslovaného, tak nečíslovaného basu.

Požadovaná úroveň studentů

Všechny úrovně

Maximální počet studentů

15

Vyučovací jazyky

angličtina

Aktivní účastníci – Loutna a romantická kytara