Peter Kooij
Sólový zpěv


Peter Kooij zahájil svou hudební kariéru v šesti letech jako chlapec ve sboru, se kterým zpíval sólové sopránové party na mnoha koncertech a nahrávkách. Hudební studia však zahájil jako student houslí. Následovala výuka zpěvu u Maxe van Egmonda na Sweelinckově konzervatoři v Amsterdamu, která vedla k získání diplomu za sólový výkon.
Aktivně vystupoval jako sólista na mnoha koncertech po celém světě v nejvýznamnějších koncertních sálech, jako jsou Concertgebouw Amsterdam, Musikverein Wien, Carnegie Hall New York, Royal Albert Hall London, Teatro Colon Buenos Aires, Berliner a Kölner Philharmonie, Palais Garnier Paris, Suntory a Casals Hall Tokyo, kde vystupoval se slavnými dirigenty, jako jsou Philippe Herreweghe, Ton Koopman, Frans Brüggen, Gustav Leonhardt, René Jacobs, Sigiswald Kuijken, Roger Norrington a Ivan Fisher.
Jeho široký repertoár obsahuje všechny druhy hudby od Schütze po Weilla. Natočil více než 150 CD pro Philips, Sony a Virgin Classics, Harmonia Mundi, Erato, EMI a BIS.
Na pozvání BIS nahrál kompletní Bachovy kantáty, pašije a mše s Bach Collegium Japan pod vedením Masaaki Suzukiho.
Peter Kooij je uměleckým vedoucím “Ensemble Vocal Européen”.
V letech 1991-2000 působil jako profesor na Sweelinckově konzervatoři v Amsterdamu. V letech 1995 až 1998 Lehrauftrag na Musikhochschule v Hannoveru. Od roku 2000 působí jako profesor na Tokijské univerzitě výtvarných umění a hudby. Od roku 2005 je profesorem na Královské konzervatoři v Den Haag a od roku 2013 na HfK Bremen.
Byl pozván na mistrovské kurzy do Německa, Francie, Portugalska, Španělska, Belgie, Finska a Japonska. V roce 2016 byla Peteru Kooijovi udělena Bachova medaile města Lipska.

Další informace o lektorovi můžete najít na

www.peterkooij.de