Letizia Dradi - CV

Letizia Dradi se od roku 1992 věnuje historickému tanci a choreografii, které i vyučuje.

Na univerzitě v italské Cremoně studovala hudební paleografii a filologii, propojuje taneční výzkum a studium hudby. Ve spolupráci se členy souboru Les Jardins de Courtoisie (Lyon – Francie) zorganizovala workshopy a představení v klášteře Brou (Bourg-en Bresse), založené na tancích, popsaných v rukopise Manuscript 9085 “Les Bassedanses de Marguerite d’Autriche”.

O tomto rukopise také s ukázkami přednášela na konferencí „Guglielmo Ebreo from Pesaro“, kterou v září roku 2012 zorganizovala ADA Associazione ancient dances, a dále na kongresu Dolmetsch School v březnu 2013 v Londýně. Se souborem Il Ballarino, který se specializuje na italskou renesanci, tančila v několika představeních (“Paradies d’Amour”, “l’Armonie du Monde”), vystupovala i v představení o Leonardovi da Vinci, které vytvořil francouzský soubor Doulce Mémoire. Tančila také ve filmu “Romeo and Juliet”, který režíroval Carlo Carlei (Indiana Production 2013). S New York Dance Company, kterou vede C. Turocy vystoupila v The Pleasure of the Dance a The Temple of Glory v Jarvis Theater v Napě v Kalifornii. Jako specialistka na italské tance 18. století připravila choreografii k Sellittovu intermezzu Drusilla and Don Strabone pro La Petite Bande, řízenou S. Kujikenem. V Evropě, Ázii a severní a jižní Americe tančila s Le Concert des Nations (vedoucí J. Savall), Concert Royal (J. Richman), Doulce Mémoire, Dowland Consort (J. Lindberg), Elyma (G. Garrido), La Follia (G. Fabiano), Micrologus, Musica Fiorita (D. Dolci), La Risonanza (F. Bonizzoni), Risonanze (C. Chiarappa), Norsk Barokkrkester (G. von deer Gotz, R. Lislevand), Orchestra Barocca Civica Scuola di Musica (Claudio Abbato, Milán, dirigent R. Balconi).

Výsledky svého výzkumu historického tance zveřejnila v řadě konferenčních sborníků, vydaných Society of Dance History Scholars (USA.), DHSD (Londýn), Accademia Vaganova (Petrohrad), Université de Paris-Sorbonne (Francie), International Historical Dance Symposium Burg Rothenfels am Main (Německo), Bologna University (Itálie), Teatro San Carlo- Conservatorio Napoli (Itálie). Pořádá teoreticko praktické přednášky, workshopy a mistrovské třídy na téma italského a francouzského tance 16.-18. století na konzervatořích v Itálii i jinde (Adria, Rovigo, Pesaro, Como, Brescia, Parma. Lugano, letní škola v norském Rigve).