Jürgen Banholzer - CV

Jürgen Banholzer studoval hru na varhany v Bostonu (USA) u Jamese Davida Christie, na Musikhochschule ve Stuttgartu u Ludgera Lohmanna (za podpory stipendia Studienstiftung des Deutschen Volkes) a u Jeana Boyera na Conservatoire National Supérieur de Musique v Lyonu. Zpěv studoval na Schole Cantorum v Basileji, později získal titul PhD v oboru hudební vědy na univerzitě v Mohuči.

Jako varhaník vystupuje v Německu, Rakousku, Francii a Švýcarsku. Největší pozornost věnuje varhanní hudbě a varhanám 17. a 18. století. Jako hráč continua (cembalo, varhany) vystupuje se soubory Johann Rosenmüller Ensemble, Freiburger Barockorchester, Balthasar-Neumann-Ensemble, L’Arpa festante, La Dolcezza, Stefan Temmingh & Ensemble, ad.

Společně s rakouskou hráčkou na cimbál Margit Übellacker založil soubor La Gioia Armonica, který za jeho řízení pořídil první novodobé nahrávky děl Antonia Caldary a Johanna Georga Reuttera u firmy Ramée a stanice Radio Bremen, pochvalně přijaté kritikou (Early MusicGoldberg, BBC Music Magazine).  Soubor vystoupil na festivalech Händelfestspiele HalleDordrecht Bachfestival a Mitteldeutsche Heinrich-Schütz-Tage.

Do roku 2010 vystupoval Jürgen Banholzer jako kontratenorista na koncertech, natáčel v rozhlasu a na CD, ve spolupráci s dirigenty Thomasem Hengelbrockem, Ivorem Boltonem, Harry Christophersem a Jean-Claude Malgoirem a významnými soubory dobových nástrojů Concerto Köln, Il Seminario Musicale, Das Kleine Konzert, Concerto poetico Zürich, L’arpa festante, L’Orfeo, La Gamba. Jeho nahrávka sólových kantát Antonia Caldary se setkala s velkým ohlasem. Podílel se na operních představeních uvedených na Ludwigsburger Festspiele, Festival de Musique du Haut-Jura, Wiener Festwochen, Feldkirch-Festival Festspielhaus Baden-Baden a v Bayerische Staatsoper / Prinzregententheater. Spolupracoval se soubory Huelgas Ensemble, Johann Rosenmüller Ensemble, Capella Ducale & Musica Fiata, Clemencic Consort, La Fenice, Weser-Renaissance, La Chapelle Rhenane, Balthasar-Neumann-Chor, a Amsterdam Baroque Choir, se kterými vystupoval v Evropě, USA a Číně.

V letech 2004 – 2014 vyučoval Jürgen Banholzer hru bassa continua, hudební analýzu a historické kompoziční techniky na katedře hudební vědy university v Mohuči.