Jana Semerádová
Barokní a klasicistní flétna
obtiznost_lektora


Flétnistka Jana Semerádová je absolventkou Pražské konzervatoře, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Teorie a provozovací praxe staré hudby) a Královské konzervatoře v Haagu. Je laureátkou mezinárodních soutěží v Magdeburku a Mnichově.

Jana Semerádová je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgem koncertního cyklu Barokní podvečery a mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Věnuje se intenzivní badatelské činnosti v českých a zahraničních archivech a studiu barokní gestiky, deklamace a tance. Své nevšední dramaturgie nezřídka staví na propojení hudebního a dramatického umění a zasazuje je do autentického prostředí pražských barokních sálů. Pod jejím vedením Collegium Marianum každoročně uvádí několik novodobých premiér. Na svém kontě má řadu CD; nahrávky se souborem Collegium Marianum jsou výrazně zastoupené v úspěšné řadě „Hudba Prahy 18. století“ u vydavatelství Supraphon, pro něž nahrála i své profilové CD „Solo for the King“.

Jana Semerádová vystupuje na významných evropských pódiích (např. Bachfest Leipzig, Musikfestspiele Potsdam, Centre de musique baroque de Versailles, Festival de Sablé, Innsbrucker Festwochen, Händelfespiele Halle, Pražské jaro, Tage Alter Musik Regensburg, Vantaa Baroque, Konzerthaus ve Vídni a Berlíně, Vratislavia Cantans, Palau de Música Barcelona), jako sólistka spolupracovala s Magdalenou Koženou, Sergiem Azzolinim, Alfredem Bernardinim, Enricem Onofrim a pravidelně účinkuje se soubory Akademie für Alte Musik Berlin, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Orkiestra Historyczna, Ars Antiqua Austria.

V roce 2015 se habilitovala na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických
umění v Praze a získala docenturu v oboru flétna.

O třidě

Třída je určena jak zkušeným flétnistům, kteří se již věnují barokní flétně, tak i těm, kteří hudbu minulosti milují a hrají ji na moderní nástroj, ale ještě neměli možnost poznat hlouběji problematiku interpretace staré hudby na historický nástroj. Zájemci, kteří nemají barokní flétnu, mne mohou kontaktovat s dostatečným předstihem na jana@collegiummarianum.cz; k zapůjčení omezený počet nástrojů. Klasicistní flétny vítány.

Pro koho je třída vhodná?

Absolventi konzervatoří nebo akademií se zájmem o barokní a klasicistní flétnou, nebo hráči, kteří se dlouhodobě věnují hře na historické flétny a dosáhli úrovně pokročilí.

Navrhovaný repertoár

Flétnová literatura 18. a začátku 19. století. Ideálně jedna francouzská suita, jedna italská sonáta a skladba ve smíšeném stylu. Na úvod každého dne se budou hrát preludia Jacques-Martin Hotteterre „L’Art de préluder sur la flûte traversière,“ Op. 9 z roku 1719 (zájemcům pošlu předem) a posléze vlastní improvizovaná preludia. Dueta vítána.

Požadovaná úroveň studentů

2. Pokročilí

Maximální počet studentů

8

Aktivní účastníci – Barokní a klasicistní flétna

  1. Anna Špelinová
  2. Magdalena Křivohlavá
  3. Pavla Sungová
  4. Šárka Řehořková
  5. Sylvie Schelingerová
  6. Krista Rytířová
  7. Tomáš Johancsík

  1. Luciano Lagazzi (P)