Kateřina Klementová
Historický tanec (Rokoko)
obtiznost_lektora


Kateřina Klementová, Ph.D. je tanečnice, choreografka a taneční lektorka. Od dětství se věnuje výrazovému tanci, od roku 2000 pak intenzivně tanci historickému. Je členkou a choreografkou souboru Chorea Historica (um. ved. Eva Kröschlová), pro který vytvořila (a spoluvytvářela) několik pořadů, např. Barokní výzvy, Amor mio… aneb jak se v tanci dorozuměti vějířem, Korzáři a piráti, Turcaria či Salón český. Je absolventkou domácích i zahraničních kurzů pod vedením Barbary Sparti, Lievena Baerta, Glorie Giordano, Françoise Denieau, Bruny Gondoni aj. Organizuje a vede taneční semináře a workshopy pro děti i dospělé v ČR (např. dětská taneční dílna „Piccoli“ při Letních slavnostech staré hudby v Praze, Tance pozdní gotiky a rané renesance při Národní galerii v Praze, pravidelné workshopy tance 19. století společnosti Jane Austen Brno ad.). V r. 2007 založila českou pobočku italské společnosti pro tanec 19. století La Società di Danza. Starému tanci věnuje i svou vědeckou činnost na Univerzitě Karlově.

Další informace o lektorovi můžete najít na

Chorea Historica
Jane Austen CZ

O třidě

Na hodiny měkká taneční obuv, pohodlný cvičební oděv (tričko, kalhoty, tepláky, leginy atd., dámy také širokou sukni).

Na závěrečné vystoupení bude potřeba paruka. Později doplníme informace o tom, jak si ji za malý peníz vyrobit. Dle možností si přivezte také dobový kostým, který může být i náznakový (pánové: úzké kalhoty s délkou těsně pod kolena, košile s širokými rukávy, vesta, boty na polovysokém širším podpatku; dámy: košile s širokými rukávy, korzet / šněrovačka, dlouhá, široká sukně).

Máte-li něco k zapůjčení ostatním, prosím, vezměte s sebou.

Třída je určena tanečníkům od 15 let.

Navrhovaný repertoár

Tance z doby Mozartovy

Budeme se věnovat rozverným společenským tancům doby rokoka, k nimž složil hudbu Wolfgang Amadeus Mozart. Sám byl vášnivým tanečníkem, tančil od svých pěti let a za svůj život napsal více než 200 skladeb určených pro taneční parket. Polovina z nich jsou menuety, známe i jeho cca 50 allemand („německých tanců“), přes 30 kontratanců, ale i gavotu či dvě čtverylky. Zaměříme se zejména na kontratance, ochutnáme ale i allemande se složitým proplétáním rukou či jednodušší menuet.

Požadovaná úroveň studentů

Začátečníci, mírně pokročilí. Vítání jsou ovšem všichni se zájmem o tanec dané epochy.

Cvičební úbor

Měkká taneční obuv, pohodlný cvičební oděv (tričko, kalhoty, tepláky, leginy atd., dámy také širokou sukni). Pro závěrečné vystoupení dle možností dobový kostým. Může být i náznakový (pánové: barokní kalhoty – úzké s délkou těsně pod kolena, košile s širokými rukávy, vesta, boty na polovysokém širším podpatku; dámy: košile s širokými rukávy, dlouhá, široká sukně). Máte-li něco k zapůjčení ostatním, prosím, vezměte s sebou.

Maximální počet studentů

24

Vyučovací jazyky

čeština, angličtina, italština