Johannes Weiss - CV

Zpěvák, dirigent a cembalista zaměřený (nikoliv však výhradně) na hudbu 17. a 18. století. Vedle mezinárodního koncertování a operních angažmá pravidelně spolupracuje s francouzským souborem Akadêmia, spolupořádá Musikfest Eichstätt a vyučuje dobovou interpretaci (např. Musikhochschule Mannheim, Schloss Seehaus masterclasses).

Předtím, než se více zaměřil na zpěv, studoval Johannes hru na cembalo a violu da gamba. Mezi lety 2001 a 2005 vyhrál několik soutěží ve hře na oba nástroje (soutěž Biagio-Marini v Neuburgu na Dunaji, Van-Wassenaer-Concours v Haagu, a interpretační soutěž zaměřenou na starou hudbu při Nadaci pro pruské kulturní dědictví v Berlíně.

Johannes Weiss získal inspiraci díky studiu u Hedwig Fassbender, absolvování masterclasses u Christopha Prégardiena, Ernsta Häfligera, Guillemette Laurens a Thomase Heyera a také jako člen Atelier Lyrique při pařížské opeře. Má za sebou sólové operní role ve Staré opeře ve Frankfurtu, Bavorském zemském divadle, Hesenském státním divadla, Opéra La Monnaie v Bruselu, Národním divadle v Praze, Opéra National v Paříži, Danzig Opera a Opéra Monte-Carlo.

Ve své režijní, pedagogické a dirigentské práci se Johannes Weiss snaží jít dál a zkoumá formu a tvar současné hudební interpretace s cílem inspirovat lidi kolem sebe, aby objevili vášeň pro hudbu.