Hana Slačálková
Historický tanec (baroko)
obtiznost_lektora


Vystudovala obor taneční věda na Hudební akademii múzických umění v Praze.

Věnuje se tanci výrazovému, modernímu, ale především historickému. Dobovému tanci a barokní taneční estetice se profesionálně věnuje od roku 1998.

Jako tanečnice spolupracovala s mnoha významnými choreografy při rekonstrukcích barokních oper i znovuobnovení dalších významných děl z období 16.–18. století (např. spolupráce s Helenou Kazárovou, Dorothée Wortelboer, Marcem Leclercqem, Sigrid T´Hooft aj.). Se svými tanečníky vystupuje převážně s rekonstrukcemi barokních tanců již řadu let v rámci festivalů Theatrum Kuks, Opera barocca , Festival barokních umění.

Vlastní tvůrčí činnost je zastoupena vstupy či suitami do převážně barokních oper, komponuje, případně rekonstruuje původní dobové choreografie.

VÍCE O HANĚ SLAČÁLKOVÉ

 

O třidě

Tato třída je určena pro zájemce, kteří se chtějí seznámit s barokní taneční technikou. Je také vhodná pro uchazeče, kteří už při různých příležitostech s barokními tanci do styku přišli, ale chybí jim potřebné základy. V hodinách se budeme věnovat zvláště základním principům „danse noble“, jak tento styl pojmenovali taneční mistři Ludvíka XIV. Naučíme se základní pohyby a pozice paží – port de bras, což je oproti předchozímu renesančnímu tanci naprostá novinka. Zaměříme se také na některé jednodušší barokní krokové jednotky a jejich provedení v prostoru. Všechny získané zkušenosti a dovednosti se posléze pokusíme aplikovat na některé jednoduché barokní tance.

Nečekejte ale, že se naučíme tanců několik. Barokní tance se bez potřebné taneční techniky naučit nedají, a proto v tomto kurzu bude kladen důraz na získání základních principů a estetiky barokního tance.

Třída je určena tanečníkům od 15 let.

Požadovaná úroveň studentů

Začátečníci, mírně pokročilí

Cvičební úbor

Měkká taneční obuv, pohodlný cvičební oděv (tričko, kalhoty, tepláky, leginy atd., dámy také širokou sukni). Pro závěrečné vystoupení dle možností dobový kostým. Může být i náznakový (pánové: barokní kalhoty – úzké s délkou těsně pod kolena, košile s širokými rukávy, vesta, boty na polovysokém širším podpatku; dámy: košile s širokými rukávy, dlouhá, široká sukně). Máte-li něco k zapůjčení ostatním, prosím, vezměte s sebou.

Maximální počet studentů

18

Vyučovací jazyky

čeština, angličtina, němčina